A może sezonowy sklep internetowy?

Sezonowość w biznesie wynika z zachowań klientów, np. w okolicach Świąt Bożego Narodzenia wzrasta sprzedaż ozdób choinkowych. Ze względu na sezonowość popytu niektórzy decydują się na prowadzenie działalności z przerwami. Tak też mogą postępować właściciele sklepów internetowych.

Podstawowe zasady

Założenie i prowadzenie sezonowego e-sklepu wymaga dopełnienia takich samych formalności jak w przypadku działalności całorocznej. Jeżeli prowadzisz już działalność to możesz ją rozszerzyć o e-handel. W takim przypadku musisz tylko zadbać o właściwe kody PKD we wpisie do ewidencji. Zyski osiągane ze sprzedaży online są rozliczane wspólnie z pozostałymi dochodami przedsiębiorstwa. Jeżeli sezonowy e-sklep to dopiero pierwszy Twój biznes to musisz dokonać wpisu do CEIDG (jest on równoznaczny z nadaniem numeru REGON oraz rejestracją w urzędzie skarbowym i ZUS-ie), zarejestrować się w ZUS-ie, jako płatnik składek oraz dokonać rejestracji dla celów VAT.

Co zrobić?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się czy w przypadku sprzedaży produktów, na które występuje sezonowość sprzedaży po tym okresie powinno zawiesić czy zamknąć działalność.

Oczywiście zawieszenie działalności jest korzystniejsze, gdyż zamknięcie ma charakter definitywny i wymaga finalnego rozliczenia podatków. Ponadto odwieszenie działalności wymaga mniej formalności niż ponowna rejestracja. Warto także pamiętać, że zawieszać i odwieszać działalność można nieograniczoną ilość razy.

Podczas zawieszenia działalności może działać strona internetowa e-sklepu, ale konieczne jest zamieszczenie na niej informacji o czasowym zawieszeniu sprzedaży i niemożności składania zamówień.

Zawieszenie działalności

Zawieszenie działalności e-sklepu po sezonie wymaga jedynie złożenia wniosku do CEIDG o zawieszenie działalności. Taki wniosek można złożyć osobiście, przez Internet lub wysłać pocztą. W okresie zawieszenia przedsiębiorca nie musi opłacać comiesięcznych składek do ZUS, opłacać zaliczek na podatek dochodowy ani składać deklaracji VAT-7 (jedynie, jeżeli otrzymuje i opłaca faktury i chce odliczyć z nich VAT).

Jednakże trzeba pamiętać, że w okresie zawieszenia działalności przedsiębiorca nie może korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych. Dodatkowo miesiące, w których działalność była zawieszona nie wliczają się do okresu składkowego przy wyliczaniu emerytury.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 547 985

E-mail: kontakt@galeriawitryn.pl

ul. Krucza 50, Warszawa

Poradnik dla kupujących i sprzedających w Internecie! Dowiedz się, na co należy uważać podczas wirtualnych zakupów oraz poznaj tajniki sprzedaży w sieci. Zapraszamy!

http://www.gebuko.ro/

Sklep żeglarski

pozycjonowanie Bochnia

jak założyć sklep internetowy

Specjalista ds. SEO Przemysław Bednarz