Zdjęcia do sklepu internetowego

Nikogo nie trzeba przekonywać, że zdjęcia produktów w sklepie internetowym to istotna kwestia. To właśnie one przyciągają uwagę klienta. Z tego względu należy zadbać o ich jakość. Powstaje jednak pytanie skąd takie zdjęcia pozyskać? Zastanawiasz się czy sprzedawca detaliczny może korzystać ze zdjęć publikowanych w sieci przez producentów? Ten artykuł rozwieje Twoje wszelkie wątpliwości.

Kiedy prawo autorskie chroni fotografię?

Fotografie, także zdjęcia produktów są uznane za utwory i podlegają ochronie wynikającej z prawa autorskiego. Pamiętajmy, że zdjęcia są objęte ochroną niezależnie od opatrzenia ich symbolem „©” (copyright), nazwiskiem autora albo danymi osoby dysponującej prawami majątkowymi do zdjęcia. Ponadto, aby zdjęcia były objęte ochroną wcale nie muszą być zastrzeżone w jakiekolwiek instytucji czy zarejestrowane w urzędzie patentowym. Z tego względu żadne zdjęcie nie może być wykorzystane bez zgody autora lub podmiotu mającego do niego majątkowe prawa autorskie. Jedynie, jeżeli postanowiono inaczej np. stosowny zapis widnieje w regulaminie danego serwisu internetowego.

A co ze zdjęciami w serwisach zagranicznych

Warto pamiętać, że ochrona praw autorskich przewidziana w polskich przepisach obejmuje także fotografie wykonane przez autorów zagranicznych i opublikowane na zagranicznych stronach internetowych.

Legalne zdjęcia

Zapewne po przeczytaniu powyższych informacji zastanawiasz się czy legalne pozyskanie zdjęć jest możliwe. Otóż jak najbardziej tak. Autor zdjęcia czy podmiot mający do niego majątkowe prawa autorskie mogą po prostu wyrazić zgodę na wykorzystanie fotografii.

Jeżeli chodzi o zdjęcia produktów to tak naprawdę w interesie producenta jest wyrażenie owej zgody, ale zawsze warto dodatkowo sprawdzić czy tą kwestię uwzględnia polityka firmy. Niektórzy producenci na swoich stronach internetowych wprowadzili nawet zakładki z fotografiami produktów, które można wykorzystywać do celów komercyjnych. Pamiętajmy jednak, że zanim pobierzemy jakąkolwiek fotografię warto dokładnie przeczytać treść, jaka jest zawarta na tej stronie.

Jeżeli na stronie jest zastrzeżenie, że treści nie można wykorzystywać w celach komercyjnych albo w ogóle nie ma na ten temat wzmianki to jedynym rozwiązaniem jest skierowanie prośby do producenta o wyrażenie zgody na wykorzystanie owych zdjęć.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 547 985

E-mail: kontakt@galeriawitryn.pl

ul. Krucza 50, Warszawa

Poradnik dla kupujących i sprzedających w Internecie! Dowiedz się, na co należy uważać podczas wirtualnych zakupów oraz poznaj tajniki sprzedaży w sieci. Zapraszamy!

http://www.gebuko.ro/

Sklep żeglarski

pozycjonowanie Bochnia

jak założyć sklep internetowy

Specjalista ds. SEO Przemysław Bednarz